בצלים

איך לגדל בצל

 

אפשר לגדל בצל מזרעים, אבל הרבה יותר קל ומהיר לגדל אותם מסטים (בצל קטן). שתלו אותם בסתיו או באביב, במרחק של 10-15 ס"מ זה מזה באדמה מוכנה היטב, שומרת לחות ופורייה בשמש מלאה. שמור את האזור נקי מעשבים והשקה בתקופות יבשות. קצור את הבצלים כשהם גדולים מספיק לאכילה או שהעלווה השחמה והתחילה לקמול.

כמה זמן לוקח לבצל לגדול?

הבצל דורש 90-100 ימים כדי להתבגר מזרע, שזה בערך ארבעה חודשים. מסט, בצל מוכן לקטיף לאחר כ-80 יום, או קצת פחות משלושה חודשים.


איך לזרוע זרעי בצל

איך לגדל בצל – זריעת זרעי בצל

זרעו זרעי בצל בתוך הבית כבר בינואר, כך שהם גדולים מספיק כדי לשתול אותם באביב. זרעו זרעים בעציץ או במגש של קומפוסט זרעים לח, במרחק של כ-1 ס"מ זה מזה. כאשר השתילים בגובה של כמה סנטימטרים, דוקרים אותם ומשתילים אותם בקומפוסט רב תכליתי טרי ונטול כבול. לאחר הקמה, השתלו שתילים בגינה, במרחק של 10-15 ס"מ זה מזה.


איך לשתול ערכות בצל

איך לגדל בצל – שתילת ערכות בצל

ערכות בצל זמינות לקנייה לשתילת האביב או הסתיו. רובם מטופלים בחום, כלומר פחות סביר שהם יבקעו (לייצר פרחים), מה שמונע מהבצל להתנפח. צמח בצל מרחיק 10-15 ס"מ זה מזה, ומאפשר 30 ס"מ בין שורות. שתלו אותם ממש מתחת לפני האדמה, כשרק הקצוות נראים, באדמה שומרת לחות ופורייה, באופן אידיאלי עם הרבה חומר אורגני רקוב היטב כמו קומפוסט לגינה.

 
 
 

איך לטפל בגידולי בצל

איך לגדל בצל – השקיית בצל

באביב, מרחו דשן עשיר בחנקן על נורות שנשתלו בסתיו כדי לתת להן דחיפה. השקה היטב בזמן יובש והסר את כל ראשי הפרחים המופיעים, שכן אלו מפנים את האנרגיה של הצמח מהתפתחות פקעת, לייצור זרעים. הבצל משתרש רדודה, אז עשב יד במקום לעדר בין השורות.


גידול בצל: פתרון בעיות

יתכן שתצטרך לכסות את הסט עם צמר גננות, כדי לעצור ציפורים למשוך אותן למעלה.

צניחת עלווה צהובה היא הסימן הראשון לזחלי זבובי הבצל, אבל עד אז הם כבר יאכלו את דרכם דרך הנורה עד שתבחינו בנזק. אתה יכול להגן על יבולים בשנה שלאחר מכן, על ידי גידולם תחת צמר. שתילת לוויה פטרוזיליה בין הבצל שלך יכולה גם להדוף את זבוב הבצל.

ריקבון צוואר בצל יכול להוות בעיה בקיץ רטוב. הסימנים המבשרים הם סימנים חומים ועובש אפור רך. אל תצטופף בזמן השתילה, ויבש נורות היטב לפני האחסון.

 
 

איך לקצור בצל

איך לגדל בצל – קצירת בצל

קצור בצל ברגע שהם גדולים מספיק לשימוש. העלים יצנחו ויהפכו חומים כאשר הם יפסיקו לגדול. משחררים בעדינות את האדמה בעזרת מזלג ומוציאים את הבצלים מהאדמה, ומשאירים אותם לייבוש על מתלה ייבוש או דומה, לפני האחסון.

 
 

איך לאחסן בצל

איך לגדל בצל – אחסון בצל

מורחים בצל ובצלי שאלוט על עיתון או מתלים לייבוש. הם מוכנים כשהעור החיצוני שלהם מרשרש כשנוגעים בהם. תלו או חוט אותם ברשתות במקום קריר, חשוך ויבש. הם צריכים להחזיק מעמד חודשים.


זני בצל נהדרים לגידול

איך לגדל בצל – בצל 'סטון'
  • 'ברון אדום' – טעם נחמד, מתוק מספיק לסלטים וצלוי מעולה בגריל או צלוי. חתך אמין והוא מאחסן היטב
  • 'Setton' – שומר טוב וקל לקילוף, בעל טעם חזק אך מתוק
  • 'כדור שלג' – הבשר העדין והעסיסי מושלם לכריכים וסלטים. הנורות מאוחסנות היטב
 

 

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת קניות