אפונה

איך לגדל אפונה

 

גלה כיצד לזרוע ולגדל את האפונה שלך במדריך הגידול המעשי הזה.

 

איך לגדל אפונה בבית

לשתול אפונה בעומק 3 ס"מ באדמה פורייה, מהאביב ועד אמצע הקיץ. ערכו צמחים צעירים עם מקלות אפונה כדי לתמוך בצמיחתם, והאכילו מדי שבוע בדשן עתיר אשלג, לאחר הופעת הפרחים. קציר אפונה לאחר כשלושה חודשים.

איך לגדל אפונה מזרעים

איך לגדל אפונה – זריעה של זרעי אפונה בשורות

לזרוע אפונה בין מרץ לתחילת יולי. לגידולים מוקדמים יותר שמוכנים ממאי ואילך, זרעו בסתיו או בסוף החורף (קחו בחשבון שאתם עלולים לחוות אובדן ממזג אוויר קר או עכברים).

בחר מקום שטוף שמש ומנוקז היטב. חפרו בהרבה קומפוסט גינה, זבל נרקב היטב או קומפוסט פטריות לפני הזריעה כדי לשפר את האדמה.

השתמש במעדר או בכף כדי ליצור תעלה רדודה, ברוחב של 22 ס"מ בערך ובעומק 3 ס"מ. זורעים אפונה בשני קווים מקבילים, מרווחים את הזרעים במרחק של כ-10 ס"מ זה מזה. כסו את הזרעים באדמה, השקו היטב וסמנו את השורה. השתילים צריכים להופיע תוך שבוע או שבועיים.

לחלופין, התחל את הצמחים בתוך הבית בסתיו כדי להימנע מאכילת זרעים על ידי מזיקים. דרך קלה להבטיח שתגיעו לשורה ישרה היא לזרוע באורך של מרזב.

 

איך לזרוע זרעי אפונה בתוך הבית

חלופה לזריעת אפונה בחוץ היא לגדל צמחים בכיסוי. לאחר מכן תוכל לשתול אותם ברגע שמתפנה מקום, ויש פחות סיכון שעכברים או מזיקים אחרים ישאירו רווחים בשורות שלך. אחת השיטות הקלות ביותר היא לזרוע את הזרעים באורך של מרזב, ואז פשוט להחליק את כל השורה לתוך האדמה ברגע שהצמחים גדולים מספיק.

איך לשתול אפונה

כדי למנוע מהצמחים להסתובב על הקרקע, הצב תומכים בזמן שהם עדיין צעירים. אפונה מטפסת באמצעות נבטי אפונה הנקראים קנוקנות, שהם עוטפים סביב כמעט כל דבר שהם באים איתו במגע, אז בחרו תומכים דקים מספיק כדי שהקנוקנות יתפתלו סביבם. זרדים גדולים, המכונה מקלות אפונה, הם הבחירה המסורתית, אך שורה של רשת מהווה חלופה טובה.

 

 

איך לקצור אפונה

איך לגדל אפונה – קצירת אפונה

אפונה צריכה להיות מוכנה לקציר כשלושה חודשים לאחר הזריעה. קצור זני מנג'ט כשהם רק מתחילים להראות סימנים להיווצרות אפונה בתוך התרמילים. סוגים אחרים מוכנים ברגע שהתרמילים מתנפחים עם אפונה.

בחר את התרמילים מתחתית הצמח כלפי מעלה, מכיוון שהנמוכים ביותר הם הבוגרים ביותר. השתמש בשתי ידיים כדי להימנע מפגיעה בצמח.


איך לאחסן אפונה

לאפונים יש את הטעם הטוב ביותר אם נקטפים ומשמשים אותה מיד, אבל היא תישמר במשך שבוע בתא הסלטים של המקרר. אם יש לך שפע, אתה יכול להקפיא אותם.


 

 

גידול אפונה: פתרון בעיות

עש אפונה יכול להוביל להדבקה לא נעימה של רימות, אך הסיכון מופחת אם זורעים מוקדם (אוקטובר עד אמצע פברואר) או מאוחר (יוני ויולי). אתה יכול גם לכסות את היבול עם צמר גננות או רשת עדינה ברגע שאתה משתיל את השתילים או רואה אותם מגיחים.

 

 

 

 

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת קניות