גזרים

איך לגדל גזר

תנאי גידול לגזר – מדריך מזורז

  • עונה – סתיו-חורף .
  • שמש – שמש מלאה.
  • השקיה – בינונית.
  • פריחה – פריחה לבנה.
  • גיזום – אין צורך.
  • קצב צמיחה – בינוני.
גזר תנאי גידול

מתי מגדלים גזר?

את הגזר זורעים בסתיו (בין ספטמבר לאוקטובר) ולוקח לו חמישה חודשים בערך עד שהוא גדל. חשוב לשתול את הגזר בעונה קרירה ולכן כדאי שלא לשתול אותו בשאר העונות שהן או חמות מידי או קרות מידי.

איך בוחרים ומכינים את אזור הגידול?

קודם כל הגזרים זקוקים למקום עם שמש מלאה, אבל אם ממש קשה לכם למצוא הם יוכלו גם לסבול צל חלקי. חשוב מאוד שהאדמה שבה שותלים את הגזר תהיה חולית ואוורירית, בשביל שהשורשים של גזר יוכלו להתפתח ללא מאמץ וכן כדי למנוע עיוותים בגזר.

גידול גזר בעציץ או אדנית – זה אפשרי?

באדנית רגילה? לא. אבל בעציץ או מיכל עם עומק של 40 ס"מ זה אפשרי, יחד עם זאת – תצטרכו כמות יחסית גדולה של מיכלים כדי להפיק ייבול משמעותי. רק שימו לב שהעציץ מנוקז היטב.

אז אחרי שהכנו את הכל – איך מגדלים גזר?

קודם כל, כדאי לכם לזרוע את הזרעים ישירות במקום שבו אתם מתכוונים לגדל את הגזר ולא לשתול אותו במקום אחד ואחרי כמה זמן להעביר אותו למקום אחר. השורשים של הגזר קצת מפונקים ולא אוהבים שמפריעים להם.

תזרעו את הזרעים בעומק של 1 וחצי ס"מ, ובמרווחים של-15 ס"מ אחד מהשני. כמו כן, חשוב מאוד גם לשמור על אדמה לחה עם השקיה רציפה ועקבית.

זכרו, סבלנות זה שם המשחק! לגזרים לפעמים לוקח זמן לנבוט ויכולים לקחת גם 3 -5 שבועות עד שהגזרים מתחילים להראות סימני חיים. אז תזכרו לא להיבהל אם הגזר שלכם לא מופיע כבר בימים הראשונים.

בנוסף, אחרי הנביטה שימו לב שאין יותר מדי צפיפות בין השתילים הקטנים, אם אתם מבחינים במרווחים של פחות מ-15 ס"מ, זה הזמן לדלל אותם, אחרת הם לא יצמחו טוב בצפיפות.

משוך בגזר – איך מוציאים את הגזרים המוכנים?

מוציאים את הגזרים כשהם מגיעים בערך לגודל האגודל שלכם או לפחות לקוטר 1 ס"מ. את הגזר מושכים בעדינות מהאדמה, אפשר לחפור מעט מסביב כדי להקל על העבודה.

טיפ: אחרי שהוצאתם את הגזרים, תחתכו מהם מיד את העלים – זה יאפשר לכם להאריך את חיי המדף שלהם.

שתילת גזר בבית

גידול גזר משאריות – איך עושים את זה?

קודם כל חשוב להבין, שזה אפשרי לגדל גזר משאריות, אבל לא יצא לכם מזה ישר גזרים. זה לא עובד כמו בירקות אחרים כמו לדוגמה, בתפוחי אדמה, עגבניות או פלפלים. הרעיון בגידול גזר משאריות, זה בעצם להפיק ממנו זרעים, שאותם תוכלו לזרוע באדמה וליהנות בעוד כמה חודשים מגזרים חדשים.

אז איך עושים את זה?

תחתכו בערך 2 ס"מ מהקצה של הגזר, תמלאו מיכל רדוד עם קצת מים ותניחו את הקצה של הגזר כשהקצה שלו מפונה כלפי מעלה. אחרי מספר ימים, תבחינו שהגזר מתחיל לפתח שורשים ומלמעלה מתחילים לצאת עלים ראשונים. בשלב זה, תוכלו להעביר את הגזר לאדמה, להמתין לפריחה ולאחר מכן לאסוף את הזרעים – אותם תשתלו באדמה.

אז אחרי שקראתם את הכתבה ואתם מוכנים להיות מגדלי גזרים כישרוניים ביותר, למה אתם מחכים? או שתקנו זרעי גזר או שתשמשו בשאריות, ותיכנסו לעולם הגידול המדהים. ברגע שתצליחו לגדל גזר, אתם תבינו כמה זה קל לגדל עוד סוגי ירקות ותפסיקו לחשוש. אז בהצלחה!

קרדיט למשתלת העץ הנדיב

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת קניות