מנגולד שווצרי

איך לגדל מנגולד שווצרי

 
 

איך אני מגדלים מנגולד שוויצרי?

מנגולד שוויצרי הוא ירק ירוק עלים שנודע בערכו התזונתי, והוא פופולרי בקרב גננים מכיוון שהוא כל כך קל לגידול. זהו יבול לחתוך וחוזר שמייצר די הרבה זמן וגם עמיד לקור. אם אתה רוצה לגדל מנגולד שוויצרי בגינה שלך, הנה כל מה שאתה צריך לדעת.

ידוע גם בתור סלק כסף, סלק תרד, סלק עלים או פשוט, מנגולד, מנגולד הוא תוספת נפלאה למרק, מטבל ותבשילים אפויים, וניתן להקפיץ אותו בשמן עם שום כתוספת או סלט חם. הטעם מזכיר את ירקות התרד והסלק, והגבעולים מגיעים בצבעים ירוק, אדום, סגול, צהוב ועוד.

איפה, מתי ואיך לשתול מנגולד שוויצרי

ניתן לזרוע זרעי מנגולד שוויצרי ישירות בכל עת לאחר ימי הקור האחרון, והזרעים ינבטו ברגע שטמפרטורת הקרקע תגיע ל-50°. עבור קטיף מוקדם יותר, ניתן להתחיל את המנגולד השוויצרי בתוך הבית שלושה עד ארבעה שבועות לפני ימי הקור האחרון. זרעו זרעים בתערובת סטרילית שמתחילה זרעים, עם שני זרעים לכל תא. הזרעים יכולים לנבוט תוך חמישה ימים בלבד אם טמפרטורת האדמה היא בין 50° ל-85°. שבוע לאחר זריעת הזרעים, דקים שתילים לאחד לתא. 

השתמשו במנורת גידול כדי שהשתילים לא יימתחו בחיפוש אחר אור. עוד דבר טוב להשתמש בו כאשר מתחילים זרעים בתוך הבית הוא מאוורר מתנודד. תנועת האוויר תמנע שיכוך מחלה, פטרייה קטלנית לשתילים שזה עתה נבטו.

לפני שניתן לשתול שתילים בחוץ, יש להקשיח אותם. התקשות היא תהליך של החדרת צמחים בהדרגה לסביבה החיצונית ולעוצמת השמש. הוציאו שתילים לחצי שעה בלבד ביום הראשון והוסיפו עוד זמן בחוץ בכל יום למשך שבוע עד שהם מוכנים להתמודד עם שמונה שעות של אור שמש ישיר.

במקום לזרוע זרעים בעצמך, אתה יכול גם להתחיל על ידי קניית שתילים מהמשתלה. אפשרות זו נוחה אך זכור כי היא יקרה יותר מאשר גידול מזרעים. שתילים מוכנים מציעים גם פחות מגוון מאשר זרעים.

מנגולד שוויצרי מתפקד בצורה הטובה ביותר בשמש מלאה אך גם יסבול מעט צל. האדמה צריכה להיות מנוקזת היטב ועשירה בהרבה חומר אורגני, כלומר קומפוסט. מומלץ להוסיף עוד לאדמה  דשן חנקן אורגני בשחרור איטי, כגון מי קטניות או קמח זרעי כותנה . החנקן יעורר צמיחה נמרצת של עלים רכים.

טווח ה-pH האידיאלי עבור מנגולד שוויצרי הוא 6.0-6.5, טווח שרוב הירקות נהנים ממנו. ניתן לערוך בדיקת קרקע לבירור ה-pH של הגינה, ותוצאות הבדיקה יחשפו גם חוסרים תזונתיים. 

היו מודעים לכמה רחב יהיו הצמחים כשהם יתבגרו. מרווחים את הזרעים או השתילים כך שהצמחים לא יגעו זה בזה ברגע שהם הגיעו לגודל מלא. לאחר השתילה, מרחו 2-3 סנטימטרים של חיפוי אורגני סביב הצמחים, כגון עלים מגוררים או קש, כדי לדכא עשבים שוטים ולשמור על לחות.

לוח שתילה מנגולד שוויצרי

לוח שתילה מקל על מרווח צמחי מנגולד שוויצרי באופן שווה והולם.

סוגים וזנים של מנגולד שוויצרי

כל הזנים של מנגולד שוויצרי הם אותו תת-מין של Beta vulgaris. זה המין הכולל גם סלק סוכר וסלק גינה. שני סוגי המנגולד הם קבוצת Cicla, הידועה גם בשם סלק התרד העלים, וקבוצת Flavescens.

Bright Lights הוא הזן האהוב עלי של מנגולד שוויצרי. זה מנצח All-America Selections, מה שאומר הרבה. לאחר שגידלתי את הזן הזה במשך שנים, אני תמיד נדהם  עד כמה הוא חסר דאגות ויפה בגינה ובצלחת. זה כמו ציור עם כל מגוון צבעי הגבעולים של אדום, כתום, ורוד, צהוב ולבן, הכל בחתך אחד.

Fire Fresh הוא מנגולד שגדל במהירות עם גבעולים וורידים אודם. העלים מוכנים לקטיף תוך 23 עד 35 ימים מההשתלה, ולצמחים יש מידה טובה של עמידות למחלות.

Fordhook Giant הוא זן מורשת שראשיתה בשנות ה-20 של המאה הקודמת. הוא גדל עד שני מטרים. העלים בשרניים ומכווצים היטב.

ליון ידועה בטעם שלה. העלים ירוקים-ליים על גבעולים לבנים. העלים גדלים באורך של יותר ממטר ורוחב קרוב ל-10 סנטימטרים. זהו זן מואבק פתוח שמוכן לקטיף תוך 50 יום. 

Perpetual הוא מנגולד מואבק פתוח בעל עלים טעימים וחלקים שטעמם כמו תרד ומוכנים לקטיף תוך 50 יום. הוא מייצר כל הקיץ ויכול להימשך שנים רבות באזור ובאקלים חמים יותר. הצמחים גדלים לגובה 20 סנטימטרים.

Red Magic הוא הכלאה עם גבעולים וורידים אדומים חמוציות. זהו היברידית שגדלה עד 18 סנטימטרים. הוא מגיע לבגרות תוך כ-60 יום.

ריבס הוא זן מנגולד שנקרא כך מכיוון שיש לו גבעולים אדומים עבים כמו ריבס. עם זאת, שלא כמו ריבס, למנגולד הזה יש ורידים אדומים עמוקים בעלים. זהו ירושה ומוכן לקטיף תוך 60 יום.

מנגולד שוויצרי צבעוני

מנגולד שוויצרי מגיע בצבעים רבים. שתילת תערובת באמת מאירה את הגינה.

 

השקיית מנגולד שוויצרי

כמו רוב הירקות, מנגולד שוויצרי דורש כמות טובה של מים בשבוע. אם גשמים לא מספקים כל כך הרבה מים בזמן של שבוע, יש להשלים עם השקיה משלימה. מערכת השקיה בטפטוף פועלת היטב כדי להבטיח שהמנגולד מקבל את הלחות הדרושה לצמיחה עקבית. אם משקים ביד, הקפידו לא להרטיב את הצמחים. עלווה רטובה מעודדת מחלות. במקום זאת, השקו מים בבסיס הצמחים, מתחת לעלים.

מנגולד שוויצרי

מנגולד שוויצרי אוהב לחות אחידה, אך הימנעו מהרטבת העלווה. מערכות השקיה בטפטוף עובדות יפה.

דישון מנגולד שוויצרי

אם יש לך אדמה עשירה בחומר אורגני ודאגת לספק גם דשן עם מקור חנקן אורגני בשחרור איטי בזמן השתילה, לא תצטרך יותר להוסיף דישון. אם האדמה שלך דלה או שאתה רוצה לקדם צמיחה נמרצת יותר, אתה יכול להמשיך ולתת חנקן, מי קינטיות או קמח זרעי כותנה בקצב הדישון המומלץ של היצרן – או בתדירות נמוכה יותר. שימוש ביותר דשן מהמומלץ עשוי להשפיע לרעה על הצמחים, אז אל תגזים.  

מזיקים ומחלות מנגולד שוויצרי

מנגולד שוויצרי אינו מוטרד ברובו על ידי מזיקים ולעיתים רחוקות מושפע ממחלות. ובכל זאת, יש כמה בעיות שצריך לשים לב אליהן.

כנימות הן חרקים יונקי מוהל שעלולים להפיץ מחלות צמחים מכיוון שהן פוגעות ביבול. בזמן האכלה מעלי צמחים הם מפרישים טל דבש, המושך אליו נמלים וחרקים אחרים. הם נשלטים בקלות על ידי הפלתם מהצמחים עם זרם חד של מים או סבון קוטל חרקים. כיסוי מוקדם של מנגולד עם כיסוי שורה צף יכול לעצור את ההדבקה לפני שהיא מתחילה

חיפושיות פרעושים הן חיפושיות קטנות של עלים קופצות שחורות או ברונזה, באורך שמינית סנטימטר בלבד. ניתן להרחיק את החרקים הלעיסים הללו מצמחים עם כיסוי שורה צפה. אסטרטגיה נוספת היא לשתול יבול מלכודת של צנוניות, שחיפושיות פרעושים מעדיפות על פני רוב כל דבר אחר.

כורי עלים הם זחלי זבובים שעוברים דרך רקמת העלים. הנזק לא יפה אך לא יהיה קטלני לצמח. כאשר אתה מוצא עלים עם פגיעות עלים, הסר והשליך אותם. כמו עם כנימות, כיסוי שורה צף הוא כלי מניעה טוב עבור כורי עלים מכיוון שהוא מונע ממבוגרים להטיל את הביצים שלהם על צמחים מלכתחילה. 

שבלולים וחלזונות יכולים להשפיע מדי פעם על מנגולד שוויצרי. ניתן לבחור ידנית של שבלולים, אם כי יכול להיות קשה לזהות את כולם. עבור זיהום חמור, פיתיון כמו Sluggo , המכיל פוספט ברזל, הוא אופציה אורגנית בטוחה.

טחב אבקתי וטחב פלומתי הן מחלות פטרייתיות שעלולות להשפיע על עלי מנגולד שוויצרי. צמחים שנפגעו קשות מטחב אבקתי נראים מצופים באבקה לבנה, וטחב פלומתי גורם לכתמים צהובים. כדי למנוע טחב, שתלו בשמש מלאה וספקו מרווח הולם בין הצמחים כדי שהאוויר יוכל לזרום. הימנע מהשקיה עילי שיוצרת סביבה מסבירת פנים לנבגי פטריות. 

מנגולד שוויצרי מתחת לשורה

כיסוי שורה צף מעל מנגולד שומר על חרקים מלהטיל את ביציהם על או ליד צמחים.

 קטיף מנגולד שוויצרי

הזמן הטוב ביותר לקצור עלים ירוקים הוא מוקדם בבוקר. עלים שנחתכו אחר הצהריים יכילו פחות לחות ויבלו בקלות.

התחל לקצור מנגולד שוויצרי כאשר העלים בגובה של כשישה סנטימטרים. העלים הצעירים מעולים בסלט או נאכלים כמו עלי סלק או תרד. גזרו את הצמחים הצעירים סנטימטר מעל האדמה בעזרת מספריים חדות או מזמרה לגינה והם ימשיכו לגדול שוב ושוב. לחילופין, חותכים גבעולים מבחוץ של הצמח ומשאירים מאחור את לב הצמח שימשיך לגדול גם כן.

צמחים עשויים לנצח ולהמשיך לספק יבול באביב הבא. עם זאת, הגיע הזמן לשלוף את הצמח לאחר שהוא שולח למעלה גבעול פרח. זה ידוע בתור הברגה, וכאשר זה קורה, המנגולד כבר לא יהיה טעים. 

עדיף ליהנות ממנגולד שוויצרי באותו היום שבו נחתך, אך ניתן לאחסן אותו, ללא שטיפה, בשקית ניילון לא אטומה עד שבוע. ניתן גם להקפיא או להשתמש במתכון שימורים להנאה מאוחרת יותר.

קרדיט לאתר :joegardener

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת קניות