שום

איך לגדל שום

שום הוא אחד הגידולים הקלים ביותר שאתה יכול לגדל. ברוב אזורי הארץ שותלים שום בסתיו. עד אז, יבולי קיץ רבים כבר נקצרו, והותירו שטח גינה פנוי. רק זכרו כי ערוגת השום לא תהיה זמינה לסוג אחר של גידולים עד סוף הקיץ הבא, אז הגיע הזמן לקצור את השום ששתלתם בסתיו הקודם.

בחירת איזה סוג של שום לשתול

אם אתה שותל שום מחדש מהמלאי שלך, בחר את הראשים הגדולים והטובים ביותר מקציר הקיץ. אם רוכשים, חפש שום שנמכר במיוחד לשתילה. ייתכן ששום ממדור התוצרת בסופר טופל במעכב נבטים כדי למנוע ממנו לצמוח.

ישנם מספר סוגים של שום.

זני שום קשיחים מייצרים גבעול נוקשה שצומח דרך מרכז הנורה. בהשוואה לזנים רך צוואר, אז נוטים להיות בעלי טעם חד יותר, עם יותר שונות בטעם בין הזנים. הם גם קשים יותר, מה שהופך אותם לבחירה טובה עבור אזורים עם חורף קר מאוד. לאחר הקטיף, לפקעות יש חיי מדף קצרים יותר מזנים רך צוואר.

זני שום רך אינם מייצרים גבעול מרכזי נוקשה. זה רשום את סוג השום שתמצא ברוב הסופרמרקטים. יש לו טעם עדין יחסית. שום רך הוא הבחירה הטובה ביותר עבור אזורים עם חורף מתון, וזה הסוג לגדל אם אתה רוצה לעשות צמות שום.

שום פיל דומה לראש שום ענק, ואכן, הוא שייך לאותו הסוג, Allium . עם זאת, זה לא שום "אמיתי" אלא קשור יותר לכרישה.

שישה שלבים לשתילת שום

  1. תכנן לשתול שום בסתיו כארבעה עד שישה שבועות לפני שהאדמה קופאת.
  2. הכינו את האדמה על ידי שחרורה לעומק של לפחות 8 אינץ' וערבבו פנימה דשן אורגני גרגירי בשחרור איטי.
  3. רגע לפני השתילה, חלקו את ראשי השום לשיניים בודדות, והשארו כמה שיותר מהכיסוי הנייר על כל שן שלם.
  4. לשתול ציפורן בעומק של 3" עד 4" ולכוון אותן כך שהקצוות המחודדים פונה כלפי מעלה.
  5. השקה בעדינות כדי ליישב את האדמה, ולאחר מכן כסה את המיטה בשכבת קש בגודל 4" עד 6 אינץ'. גם כאשר טמפרטורות האוויר יורדות, האדמה תישאר חמה מספיק כדי שהציפורן שנשתלה לאחרונה יבסס שורשים לפני שהאדמה קופאת. לפעמים תראה כמה יורה ירוקים נוצרים בסתיו; זה בסדר ולא יזיק לצמחים. הם יתחילו לגדול ברצינות באביב.
  6. באביב ובקיץ הבאים, הקפידו לנכש את המיטה ולהשקות אותה.
גלילי שום
 
 
 
 
 
כאן בוורמונט קל לדעת מתי צריך לשתול את השום. הביטו למעלה אל צלע הגבעות. אם הם לוהטים של אדום, כתום וצהוב, הגיע הזמן.
אם שתלתם זנים עם צוואר קשיח, הם בטח יווצרו מפות מתולתלות. עדיף לחתוך אותם כדי שהצמחים יפנו את האנרגיה שלהם לייצור נורות תת קרקעיות גדולות. את הגבעולים הרכים אפשר להשתמש במוקפצים או להקפיץ? עם ירקות.

קצירת שום

קביעה מתי השום מוכן לקציר היא אחד החלקים הקשים ביותר בגידולו. אם קוטפים מוקדם מדי הציפורן יהיו קטנות ולא מפותחות (בוודאי שמישות אבל לא גדולות ושמנמנות ככל האפשר). אם תחכו יותר מדי, כשהראשים יתייבשו, הציפורן יתחילו להיפרד והראש לא יהיה צמוד ומוצק (גם זה לא אסון, אבל הציפורן יהיו פגיעות יותר לריקבון והתייבשות כך שהם לא יאוחסנו כל עוד).

למרות שזה תלוי קצת בעונת הגידול ובמקום מגוריכם, השום בדרך כלל מוכן לקטיף בסוף יולי. המצגת למטה, עם תמונות מהגינה שלי, מראה למה לצפות. ריפוי נכון של הראשים הוא גם חשוב ואתה תראה את זה גם כן.

            

 

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת קניות